Bolest hlavy

bolest hlavy

Bolest hlavy je jednou z nejčastějších dětských zdravotních obtíží. Časté bolesti hlavy u dětí jsou spojené s rizikem bolestí hlavy v dospělosti a dokonce i s možností výskytu psychologických onemocnění, a proto by neměly být podceňovány. U některých klasických dětských nemocí se ale bolest hlavy vyskytuje zcela běžně a není třeba si dělat starosti.

Kolik dětí trpí bolestmi hlavy?

Bolest hlavy není něčím, s čím bychom se všichni setkávali už od narození. Okolo 6. roku jí trpí jen přibližně třetina dětí a až v patnácti a více letech zahrnuje většinu populace.

Jaké druhy bolesti hlavy děti potkávají?

Lékaři rozdělují bolesti hlavy na primární a sekundární. Ty sekundární jsou u dětí velmi běžné a souvisí s nějakým dalším onemocněním jako je třeba kašel či nachlazení nebo třeba i s náhodným úderem do hlavy.

Primární bolesti hlavy ovšem nemají žádnou zjevnou souvislost s jiným onemocněním. U dětí pozorujeme dva druhy primárních bolestí: migrénu a tenzní bolesti hlavy (zkratkou TTH).

Migréna

Migréna je velice silnou bolestí hlavy postihující obvykle jen jednu polovinu hlavy a je spojená s nevolností, zvracením a citlivostní na světlo či hluk. Může se vyskytovat s takzvanou aurou nebo i bez ní. Záchvat aury přichází krátce před samotnou migrénou.

  • Zraková aura
    Zraková aura se může projevovat jako záblesky světla či klikaté čáry před očima nebo rovnou dočasná ztráta vidění.
  • Sluchová aura
    Při sluchové auře dítě slyší nejrůznější podivné zvuky, které ho mohou vystrašit.
  • Čichová aura
    Čichová aura způsobuje vnímání zápachu, který se ale na daném místě vůbec nevyskytuje.

Tenzní bolesti hlavy

K TTH (tenzním bolestem hlavy) dochází u většiny běžné populace a jsou spojeny s určitým pocitem napětí či sevření kolem hlavy. Tyto bolesti většinou souvisejí se stresem a mohou se vyskytovat výjimečně ale i chronicky. V dětství a dospívání jsou TTH mnohem častější než migrény.

Jak léčit bolesti hlavy?

Pro úlevu od bolesti je obvykle dostačující uložit dítě do tiché a temné místnosti, kde si může odpočinout, a podat mu lék proti bolesti obsahující paracetamol. Účinnost této látky byla prokázána klinickými studiemi i každodenní praxí lékařů jak u TTH tak i u migrén. Paracetamol je součástí mnoha volně prodejných analgetik.

Kdy se obrátit na lékaře?

Většina bolestí hlavy nemá dlouhého trvání, ale existují příznaky, které mohou být znamením mnohem vážnějšího stavu. Patří mezi ně například stěžování dítěte na „nejhorší bolest hlavy v životě“Hh, abnormální pohyby očí, ztráta koordinace nebo neklid.

Související články

Nenašli jste svou odpověď?

Registrujte se a pošlete svůj dotaz pediatričce.
Na vaše dotazy obvykle ve všední dny odpovídáme do 24 hodin.

Vyberte téma, které Vás zajímá