Články

Bolest ucha (zánět středního ucha)

Kleines Maedchen hat Ohrenschmerzen little girl has earache

Bolesti uší jsou velice nepříjemné a dítě při nich většinou nemůže usnout. Mohou být tak intenzivní, že po probděné noci nakonec skončíte s dítětem na nemocniční ambulanci ORL.

Proč uši bolí?

Někdy může být bolest ucha způsobena pouze druhotně, protože spousta nervů vedoucích z různých částí těla prochází právě uchem. Uši tedy mohou bolest v důsledku onemocnění čelistí nebo bolesti hlavových či krčních svalů.

Bolesti vycházející přímo z ucha samotného jsou ale důsledkem onemocnění nebo dokonce poškození zevního či středního ucha (jde o oblast za ušním bubínkem).

„Plavecké ucho“ vzniká ve vlhkém prostředí

Bolest ucha mohou mít na svědomí poranění nebo onemocnění vyvolaná viry, jakými jsou například pásový opar nebo virový zánět ušního bubínku.

Zánět zvukovodu je nejčastější zevní příčinou vzniku bolesti ucha. Tyto infekce většinou nacházejí živnou půdu ve vlhkém prostředí, a proto také toto onemocnění dostalo název „plavecké ucho“.  Zánět zevního zvukovodu rozpoznáte dle bolesti a výtoku z ucha.

Pokud se budete dlouhodobému působení vlhka vyhýbat (např. řádným vysušením uší po návštěvě bazénu), šance na onemocnění se značně sníží.

Zánět středního ucha: postrach všech matek

Nejčastější bolestí ucha vznikající ve středním uchu je zánět středního ucha. Ten se většinou vyskytuje po prodělání infekce horních cest dýchacích.

Viry a bakterie ve středním uchu se obvykle čistí přirozeně, ale tento proces bývá méně účinný, když dítě onemocní nachlazením. Děti (zvláště pak ve věku od 2 měsíců do 6 let) trpí záněty středního ucha mnohem častěji než dospělí, protože jejich Eustachova trubice (spojení mezi nosohltanem a středním uchem) je mnohem kratší a vodorovnější, než u dospělých. Mikroorganismy pak skrze ni mohou do středního ucha proniknout velmi jednoduše.

Pro léčbu zánětu středního ucha obvykle nejsou doporučována antibiotika, a proto se hlavní část léčby zaměřuje na zmírnění úporné bolesti a horečky, která je s tímto onemocněním spojována, pro což jsou zvlášť vhodné léky obsahující paracetamol.

tisknout

Zadejte svůj komentář

Procházení dotazů je bez registrace. Pro vložení dotazu je třeba se přihlásit / registrovat.

Vložit komentář