Články

Jak na horečku

hore_ka

Horečka je často prvním rozeznatelným příznakem nemoci u malých dětí. Obvykle ji způsobují infekce, ale může se objevit také třeba v reakci na očkování.

Jedná se o známku toho, že tělo bojuje s infekcí, a v mnoha případech není nijak nebezpečná. Vyšší teplota a zrychlení metabolismu tělu velmi pomáhají bojovat s viry či bakteriemi, které nemoc způsobují.

Jak správně měřit teplotu u dětí?

U malých dětí je nejlepší měřit teplotu v konečníku – rychloběžkou či digitálním teploměrem s ohebným koncem, zasouváme maximálně 1 cm. Po změření je potřeba od výsledné teploty odečíst 0,5°C. Teplota uvnitř těla je vždy vyšší než na povrchu (měřeno v podpaží).

Výjimkou jsou kojenci do 6 týdnů, u nichž neodečítáme a u kterých je normální teplota v konečníku 36,6 – 37,2°C. Pokud to dítě zvládne, měříme teplotu v podpaží. Lze ji měřit též v ústech, k dostání jsou i teploměry pro měření v ušním zvukovodu, zde však měření není tak přesné.

Zvýšená teplota nebo horečka?

Zvýšená teplota zabraňuje množení choroboplodných zárodků a zároveň podporuje prokrvení orgánů a tkání a tím umožňuje přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.

Do teploty 38°C není nutné teplotu snižovat. Při správném snižování horečky (nad 38°C) pomocí léčivých přípravků je zásadní, aby byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, abychom se vyvarovali předávkování, ale i poddávkování.

Jak tedy správně postupovat, abychom nic nezanedbali, ale přitom dali prostor i přirozené obranyschopnosti organismu?

Co dělat, když má dítě zvýšenou teplotu?

Dítě uložíme do chladné, dobře větrané místnosti, lehce přikryjeme, nabízíme pití, můžeme podat lehké jídlo – ale nenutíme. Sledujeme vývoj teploty

Co dělat, když má dítě horečku?

Snížit horečku můžete více způsoby, nejznámější z nich jsou fyzikální opatření či podání léku na snížení horečky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu.

Paracetamol má dlouhou tradici bezpečné a účinné léčby horečky. Ve skutečnosti se začalo s jeho užíváním k tlumení horečky již na počátku dvacátého století. Horečka je naprosto nejčastějším onemocnění dětského věku a za nejlepší látku k její léčbě je v mnoha případech považován právě paracetamol.
KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ, kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let!

Fyzikální snižování horečky: Kromě použití léků lze ke snížení horečky použít i tzv. fyzikální metody – především omývání houbou, sprchováním či zábaly. Voda použitá při těchto procedurách nikdy nesmí být ledová, ale vlažná. Teplota v místnosti by měla být kolem 24 °C. Pokud se objeví husí kůže či třesavka, procedury ukončete, neboť tyto jevy horečku zvyšují.

Jak se omývá houbou? Do vany či vaničky napusťte 3-5 cm mírně teplé vody 25-35°C, dítě posaďte do vody a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 minut. Pokud je dítě větší, můžete jej sprchovat, teplota vody je opět kolem  25-35°C, sprchujete  cca 10 minut.

Jak provádět zábaly? Do vlažné vody cca 25°C namočte osušku a na 10-15 minut zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechte volné. Proceduru lze zopakovat 3x za 2 hodiny.
V zábalu se dítě dále nepřikrývá.

Kdy nepoužít fyzikální snižování teploty? K těmto metodám nepřistupujte, má-li dítě mramorovanou kůži, pupínky, studené ruce a nohy, má zimnici či pokud klade přílišný odpor.

Kdy vyhledat lékaře?

 • Opakované zvracení.
 • Ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení, apatické.
 • Poruchy hybnosti.
 • Ztuhlá šíje – dítě nemůže předklonit hlavu.
 • Mramorovaná kůže.
 • Krvavé skvrnky na kůži (po zatlačení dnem skleničky neblednou, nemizí).
 • Výrazně chladné ruce, nohy.
 • Setrvalá teplota bez poklesu přes 39,5°C měřená v podpaží 24 hodin.
 • Když dítě málo pije.
 • Vždy s dítětem mladším 3 měsíců.
 • Když horečka 3. den neklesá.
 • Když jste stavem dítěte zneklidněni.
tisknout

Zadejte svůj komentář

Procházení dotazů je bez registrace. Pro vložení dotazu je třeba se přihlásit / registrovat.

Vložit komentář