Články

Zápal plic

zapal plic

Zápal plic je zánětlivé onemocnění dolních dýchacích cest a plicní tkáně, kterou většinou vzniká kapénkovou nákazou. Jeho výskyt i u jinak zdravých dětí je celkem častý (každý rok jím onemocní cca 2,5 % dětí ročně).

Úmrtnost na zápal plic je velmi malá, ale stoupá u rizikových pacientů jako jsou děti s poruchami imunitního systému, s chronickým plicním onemocněním, vrozenými srdečními vadami či děti původně nedonošené.

Příznaky zápalu plic

Zápal plic se začíná projevovat poměrně rychle. Hlavním symptomem je kašel, který může být tak záchvatovitý, že se z něj dítě může i pozvracet. Dalšími příznaky jsou horečka, zrychlené či namáhavé dýchání a u malých kojenců i porucha sání.

Starší děti si mohou stěžovat na bolest na hrudníku či v rameni, na bolest břicha a bolest hlavy. U menšího procenta pacientů ale nemusí příznaky probíhat vůbec extrémně a nemoc může připomínat spíše chřipku.

V této fázi onemocnění může lékař již jasně potvrdit zápal plic poslechovým nálezem na plicích. Často se provádí celá řada dalších vyšetření pro přesné zjištění zápalu plic a jeho bakteriálního původce.

Jak se léčí zápal plic?

Hlavní část léčby spočívá v nasazení antibiotik. Kromě nich je také volena léčba pro ulehčení od příznaků nemoci – jsou tedy předepisovány léky proti horečce, nitrožilní infúze pro zavodnění a výživu či kyslík v případě velkých dýchacích problémů.

Obvyklá doba antibiotické léčby je 7-10 dní, ale v těžších případech se může vyšplhat až na 14 dní.

Po zápalu plic je důležitá rekonvalescence. Její délka by měla být určena dle závažnosti průběhu nemoci. Neměla by být kratší než 14 dní, u těžších případů je vhodné alespoň 6 týdnů.

tisknout

Zadejte svůj komentář

Procházení dotazů je bez registrace. Pro vložení dotazu je třeba se přihlásit / registrovat.

Vložit komentář